agromachinery

zemědělský portál

Zpět

Do nižších pater

Přidáno: 24. 8. 2014 14:29:47 Počet shlédnutí: 858

24 Srpen 2014

Na podzim německý výrobce techniky pro sklizeň pícnin Krone představil nové řezačky, které zasahují do výkonově slabšího segmentu trhu. Měli jsme možnost shlédnout je při prvním praktickém nasazení na tiskových dnech této společnosti, kde se představily všechny na podzim představené novinky výkonných strojů.

Do nižších pater

Největší podíl na světovém trhu sklízecích řezaček zabírá segment 451 až 550 koní. Do této výkonnostní třídy patří přibližně polovina všech prodaných řezaček. Pro firmu Krone, specialistu na stroje pro sklizeň píce, která nedávno oznámila svůj záměr zdvojnásobit ve střednědobém horizontu produkci sklízecích řezaček, je to dobrý důvod k rozšíření palety produktů směrem dolů. Ve strojích Big X 480 a Big X 580 prezentuje Krone dva nové typy ve výkonnostních třídách 480 a 580 koní. Ty nahrazují Big X 500. Cílem nové konstrukční řadu je uplatnit osvědčené vlastnosti velké techniky tak, aby i nové "malé" stroje Big X dávaly stejnou kvalitu řezanky, jaká je u Krone ceněná na celém světě.

Firma Krone proto analyzovala a testovala nejprve soulad mezi výkonem motoru, šířkou řezacího bubnu a kvalitou řezanky. „Důležité je, co vychází nahoře ven. A aby to bylo pořád stejně dobré, musí být celý proces řezání od podávání až po výmetnou rouru přesně vyladěný", vysvětluje Dr. Josef Horstmann, vedoucí konstruktér a jednatel firmy Krone. „Při našich testech a analýzách se ukázalo, že u motorů menší třídy musí být řezací buben užší, aby mocnost vrstvy před noži odpovídala mocnosti, které dosahujeme u našich větších strojů Big X s řezacím bubnem šířky 800 mm. Perfektní kvalitu řezanky lze dosáhnout jen tehdy, když tyto parametry jsou ve správném poměru", říká dále Horstmann. Proto firma Krone vybavila obě nové řezačky řezacím bubnem širokým  630 mm s průměrem 660 mm. To přináší nejen pro stroj, ale i pro zákazníka další výhody. Jsou k dispozici bubny s 20, 28 a 40 noži.

Při primárním stlačení píce ve vkládací komoře sází Krone na osvědčenou techniku a komponenty. Šest vkládacích válců se stará o co nejlepší primární zhutnění píce před řezacím ústrojím, a tedy o výbornou kvalitu řezanky. K sériové výbavě patří také zařízení VariStream optimalizující rovnoměrný tok píce. Prostřednictvím odpruženého dna pod řezacím bubnem a odpružené zadní stěny u metače zajišťuje VariStream kontinuální provoz bez ucpávání i při nestejnoměrném přísunu píce. Řezačku je možné v mezních oblastech lépe vytížit. Spotřeba paliva na tunu sklizňového produktu je přitom nižší.

Stroje Big X 480 a Big X 580 nabízí Krone ve standardní výbavě s válcovým drtičem zrn. Tak jako u velkých modelů je i zde průměr válce 250 mm, drtič zrn se dodává se 123, 144 a 166 zuby. Jako volitelná výbava je k dispozici i diskový drtič zrn. Ve srovnání s válcovým drtičem má 2,5krát větší třecí plochu a při vynikající kvalitě narušení zrn i vyšší průchodnost.

Plynulý rozsah rychlosti do 40 km/h umožňují nastavitelné hydraulické motory v kombinaci s planetovými převodovkami. Antiprokluzovou regulaci (ASR) systému pojezdového pohonu lze deaktivovat. Poskytuje řidiči možnost volit mezi šetrnou jízdou v trávě a maximální trakcí při práci v kukuřici.

Nové řezačky Krone jdou příkladem i z hlediska šířky vozidla. S pneumatikami 800/65 R32 má Big X šířku 3,10 m, při vybavení pneumatikami 710/70 R42 je šířka vozidla rovné tři metry. Nové stroje Big X jsou tedy úzké na silnici a široké na poli. Na přání lze namontovat i pneumatiky do velikosti 900/60 R 42, které zajistí maximální světlou výšku, minimální tlak na půdu a velice pohodlnou jízdu. Aby nebyl ovlivněný tok píce ani při použití velkých předních pneumatik, vyvinula firma Krone patentované řešení přední nápravy. Unikátní zavěšení kol na zadní nápravě  garantuje vynikající manévrovací schopnosti a maximální rejd i na nerovném terénu. Najíždět na souvrati přímo z jedné stopy do druhé není problém ani s 8řadým adaptérem na kukuřici.

Motor MTU, řadový šestiválec, splňující emisní normu Tier 4 Final je v řezačce Krone nainstalovaný v příčném směru. Toto uložení umožňuje nejen vynikající rozložení hmotnosti, ale i přímé přenášení sil pomocí několikanásobných klínových řemenů na řezací buben. U nových řezaček Krone už není potřeba výstupní převodovka. Zapínání všech ústrojí zúčastněných na toku píce funguje pomocí napínáku řemene.

Přesvědčivý je nejen vnitřek nových řezaček Krone, ale i jejich celkový venkovní vzhled. Nový design řezaček je charakteristický nízkou zádí, takže řidič má vždy dobrý výhled dozadu. Pro práci za snížené viditelnosti je k dispozici sada LED světel, která zaručí výborné osvětlení. Pro dlouhé pracovní dny pojme nádrž až 1500 litrů nafty při 130 litrech AdBlue. Kromě toho je k dispozici i 200litrová nádrž na konzervační prostředky. Nově konstruovaný kyvný rám usnadňuje řidiči připojování sklizňových adaptérů. V budoucnu bude možné i hydraulické zajištění adaptéru v pracovní poloze. Pohon adaptéru je u této konstrukční řady řešený pomocí rychlospojky.

Také údržba je pro uživatele příjemná. Veškerá hydraulika a také vzduchový filtr jsou umístěny přímo u schůdků do kabiny a je k nim tedy výborný přístup. Totéž platí i u agregátů toku píce a chlazení motoru. Zde bylo ponecháno dost místa pro jednoduché a rychlé čištění. Pro nové sklízecí řezačky nabízí Krone poprvé také šestiřadý adaptér na kukuřici.

V nových řezačkách Krone Big X 480 a Big X 580 dokazuje výrobce, že i v malých výkonových třídách je možné dosáhnout vynikající kvality řezanky. Nové typy kromě toho přesvědčí také četnými praktickými detaily, jako např. malou šířkou vozidla, patentovaným řešením uložení koncových převodovek přední nápravy a také 1500litrovou nádrží na palivo.

Alternativní příspěvky:

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info