agromachinery

zemědělský portál

Zpět

Krone TX

Přidáno: 10. 8. 2014 11:16:02 Počet shlédnutí: 1487

10 Srpen 2014

Běžné vozy na přepravu řezanky s příčkovým dopravníkem jsou již asi patnáct let založené v zásadě na koncepci rozmetadla hnoje, resp. senážního vozu. Toto běžné provedení o několika rámech přináší však s sebou relativně komplikovanou konstrukci a vysokou hmotnost. Firma Krone opustila kvůli tomu dosavadní koncepci a v nové konstrukční řadě TX prezentuje na přepravu řezanky nový vůz.

Krone TX

 

 

 

Pro TX je charakteristická koncepce jediného rámu s integrovaným nakládacím korytem a připojením pomocí lomené oje. Výhody nové koncepce jsou jasné. Samonosný rám ve tvaru vany má přibližně o 15 procent nižší hmotnost než u dosavadního vozu na přepravu řezanky. Integrované nakládací koryto znamená zvětšení  přepravního prostoru o cca 2 m³ na téměř 46 m³ resp. 56 m³. Další výhodou tohoto systému je nízko položené těžiště, což má pozitivní vliv na stabilitu vozu. Také použití lomené oje poskytuje řadu výhod. Díky výškovému nastavení oje je zapojování a odpojování stroje TX podstatně snazší než tomu bylo u vozů s pevnou ojí. Při prosekávání porostu kukuřice je možné vůz vpředu snížit, záď se přitom automaticky zvýší na cca 4,2 m. Zvětší se tak pro řidiče řezačky cílová plocha, takže se nemusí tolik soustředit na nastavení koncovky výmetné roury. Stroj TX je kromě toho možné při řezání plnit i v přední části. Za vlhkých podmínek to má tu výhodu, že od začátku působí na zadní nápravu traktoru větší zatížení znamenající lepší trakci.

Vůz má přímý mechanický pohon příčkového dopravníku, což je zárukou rychlé vykládky. Pro rychlé vyprázdnění vozu je vpředu ve voze hydraulická klapka (volitelná výbava), která má při vykládce podpůrnou funkci. Tlačí na kukuřici a posunuje hmotu při zapnutém příčkovém dopravníku dozadu. U stroje TX je mohutný řetěz poháněný hlavní převodovkou. Ten pohání také všechny další komponenty (příčkový dopravník, dávkovací válce atd.). To znamená, že výkon vývodového hřídele se přenáší kompletně přímo na příčkový dopravník. Několik let praktické práce ukázalo, že TX zvládne vykládku za méně než minutu. U příčkového dopravníku sází Krone na osvědčenou techniku. Čtyři vysoce odolné a robustní, článkové řetězy z kruhové oceli o pevnosti až 23 t dopravují ve stroji TX píci.  Stroj TX 460 D a 560 D má v základní výbavě dva otevřené dávkovací válce o průměru 450 mm. Prsty uspořádané do V prostírají píci rovnoměrně v celé šířce. Válce je možné rychle a bez problémů vymontovat jako kompletní jednotku.

Volitelně může být stroj TX vybaven pracovními reflektory LED pro nákladový prostor. Kromě toho jsou k dispozici i další pracovní reflektory, které značně usnadňují jízdu a manévrování za snížené viditelnosti. Vůz je mimo to sériově vybavený vpředu a vzadu obrysovými světly. Jako volitelná výbava jsou k dispozici obrysové pásky z reflexní fólie. Ostatní účastníci provozu si tak stroje TX rychle a snadno všimnou.

TX 560 je sériově vybavený nápravovým agregátem Tridem, který je velice šetrný k půdě. Výhodou je, že se vůz nekýve a díky sériově dodávanému hydraulickému vyrovnávání je jízda komfortní a bezpečná. U stroje TX 460 jsou na výběr náběhově nebo nuceně řízené nápravy. Na přání je pro stroj TX k dispozici vážící zařízení, které se namontuje do oje a podvozku. Pomocí vážícího zařízení u TX je možné rovněž kalibrovat evidenci výnosů sklízecí řezačky. Jako volitelná výbava je rovněž k dispozici kryt nákladního prostoru z velmi pevné a odolné síťoviny. Kryt se sklápí na vůz z bočních stěn vozu pomocí hydraulických motorů. Díky konstrukci dvou křídel je i při plném naložení zaručený dostatečný přesah. Kryt se ovládá jedno-duše a pohodlně z kabiny řidiče traktoru.

 

 

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info