agromachinery

zemědělský portál

Zpět

Plynule se ZF převodovkou

Přidáno: 8. 2. 2015 13:23:11 Počet shlédnutí: 1527

08 Únor 2015

Se stále rostoucím počtem převodových stupňů na traktorových převodovkách vzrůstaly i požadavky na obsluhu. Volba nejlepšího odstupňování vedla k úvahám nad plynulou převodovkou. Již v roce 1966 ZF testovalo automatické řazení a hydraulické nastavení převodového poměru za pomoci ruční páky. V té době ale o podobné řešení nebyl zájem, takže se vyrobilo pouze několik prototypů.

Plynule se ZF převodovkou

 

 

 

V polovině devadesátých let se ZF vrátilo k této myšlence a začalo vyvíjet plynulou převodovku. Ta byla známa jako SVG a v roce 2001 se začala pod názvem ECCOM vyrábět ve spolupráci se zákazníkem John Deere.

V květnu roku 2000 převzala rakouského výrobce Steyr Antriebstechnik a spolu s ním i převodovku S-Matic, která byla připraveno pro sériovou výrobu, čímž získala druhý koncept plynulé převodovky. Oba mají čtyři mechanické jízdní rozsahy a základní rozdíl spočívá ve spojce. S-Matic využívá zubovou spojku, ECCOM lamelovou. Série ECCOM se stále rozvíjela a nyní pokrývá výkonové spektrum 120 až 650 koní.

V nejbližší budoucnosti budou oba typy nahrazeny novou plynuloou převodovkou TERRAMATIC, ve které se kombinují výhody obou konceptů. Kromě toho je pohon zadní nápravy unifikován s powershiftovou převodovkou TERRAPOWER, takže bude možné na traktoru stejné konstrukce použít obě varianty převodovek.

Pro ekonomickou práci na velkých plochách se ukazuje plynulý převod jako nepřekonatelný. Značka TERRAMATIC představuje další generaci plynulých traktorových převodovek, která v sobě spojuje výhody předcházejících převodovek ECCOM a S-Matic v nové konstrukci. Nejenže byla zlepšena účinnost přenosu výkonu a zjednodušila se údržba. Výrobek je charakterizován vysokou pevností a umožňuje využít maximální výkon motoru pro maximální produktivitu a minimální spotřebu paliva.

Plynulá převodovka umožňuje při zastavení v kopci využít funkci zastav a jeď ebz nutnosti sešlápnutí brzdového nebo spojkového pedálu. Diagnostika převodovky, sledování, různý výběr jízdních režimů (automatický režim, režim práce s PTO a další), stejně jako aktivní zastavení bez použití brzdového pedálu jsou začleněny do elektronického ovládání a nabízejí snadné využití.

Největší nezávislý dodavatel plynulých převodů pro zemědělské stroje rozšiřuje svou řadu o dvě varianty TMT 09 a TMT 11 určené pro nižší výkonovou třídu traktorů.

Pro stroje s výkony od 65 do 110 koní je požadavek na rozumné pořizovací náklady spojené s vyšší účinností přenosu výkonu. Kvůli překonání tohoto problému byl vytvořen zcela nový koncept převodovky. Snížila se technická složitost na minimum a na maximum se rozšířili možnosti inteligentního elektronického ovládání. Tato strategie ZF umožnila vyrobit celek s funkčními vlastnostmi větších převodovek TERRAMATIC s podstatně méně součástkami. Stejně jako u větších soustrojí se podařilo udržet známou reverzaci pod zatížením, ovládání zastavení Power Zero a plynulé zrychlování z nuly do maximální rychlosti bez přerušení přenosu výkonu.

Pojezdová rychlost od nuly do 40 (50) kilometrů v hodině vpřed a od nuly do 20 km/h vzad je umožněna na převodovkách TMT 09 a TMT 11 volbou jízdního režimu (pracovní a transportní režim), stejně jako volba jízdního rozsahu. Pracovní režim i jízdní rozsah jsou voleny automaticky, čímž se usnadňuje plynulá jízda bez přerušení přenosu výkonu. Kompletně nová plynulá převodovka je konstruována tak, že umožňuje spojení s dvěma zadními nápravami různé velikosti TRA 09 a TRA 11. Znamená to, že je možné zkonstruovat vozidla, která odpovídají současným dohodám s požadavkem na rozměry a poměr výkonu a hmotnosti, aniž by bylo nutné použít dvě různé varianty převodovek. V tomto ohledu převodovka TMT 09 pokrývá potřeby výkonů od 65 do 90 koní, zatímco výkonová kapacita TMT 11 dosahuje až 110 koní. S požadavkem na tažnou sílu a hmotnost vozidla rozšiřují obě převodovky standardy v této třídě traktorů a umožňují tak zvýšit jejich přizpůsobivost a funkčnost.

Malý počet součástek podstatně přispívá ke snížení výrobních nákladů v porovnání s běžnými koncepty plynulých převodovek bez podstatných ztrát na funkčnosti a produktivitě.

Také pro tyto malé převodovky ZF nabízí ovladač vozidla. Ten neustále sleduje všechny důležité provozní parametry a upravuje je v závislosti na požadavcích řidiče. Je tak dosaženo nejlepší spolupráce mezi motorem, převodovkou a ovládaným nářadím. S integrovaným pohonem čerpadla může být dále zvýšena účinnost při použití řízeného pístového čerpadla.

Převodovky TMT 09 a TMT 11 byly zkonstruovány jako první, aby se rozšířilo pokrytí tohoto segmentu tažných prostředků. Nekonečný počet dostupných převodových stupňů od nuly až do maximální rychlosti bez přerušení dodávky výkonu, snadná obsluha a automatická optimalizace využití dostupného výkonu bez omezení pro každou aplikaci. Bez ohledu na to, zda je traktor potřebný pro práci v komunálních službách, ve vinici, na plantáži, ve stáji, na pastvině nebo v lese, s plynulou převodovkou obsluha zvládne každou práci účinněji, flexibilně a komfortně.

 

 

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info