agromachinery

zemědělský portál

Zpět

Pokrok ve vývoji secích strojů

Přidáno: 10. 7. 2015 16:45:34 Počet shlédnutí: 715

10 Červenec 2015

Severský výrobce Väderstad je dobře znám technikou pro zpracování půdy a secími stroji s pneumatickým i mechanickým výsevním ústrojím. Mezi secími stroji na podzim představil nová řešení, která umožní další zkvalitnění práce a zvýší produktivitu při zakládání porostů.

Pokrok ve vývoji secích strojů

S těmito novinkami se budete moci seznámit na veletrhu SIMA v Paříži a možná již na jaře při dnu otevřených dveří českého zastoupení Agrall zemědělská technika v Banticích.

Znovuzrozená legenda

Léty prověřený a mezi zákazníky velice oblíbený model Rapid RD 300-400 C/S dosáhl výrazných změn. Inovace se dotkla jak zevnějšku, což uvidíte již z dálky, tak také technologií použitých na stroji. Hlavní rozdíl je v pohonu výsevního ústrojí, výsevní ústrojí je poháněno hydraulicky, což významně zvyšuje přesnost dávkování a také zjednodušuje práci obsluze. Kromě toho bylo na stroji provedeno ještě mnoho dalších vylepšení. Z nich vyjmenujme hydraulicky nastavitelný přítlak zavlačovačů, bezúdržbová ložiska, ovládání e-control a ISOBUS a jednoduchí vypínání poloviny secího stroje. Díky široké nabídce předního nářadí je tento stroj vhodný do všech techologií zpracování půdy. Spolehlivě zaseje jak přímo do strniště, tak do hrubé brázdy. Každý zákazník jednoduše najde řešení přesně pro jeho podmínky.

Přesnosti, rychlosti a výkonnosti lze dosáhnout díky hydraulickému pohonu výsevního ústrojí. Kromě toho je možné využít aplikace variabilní dávky osiva a hnojiva, ve spolupráci s GPS navigací a E-control. Zasejete tsk a aplikujete tolik hnojiva, kolik je potřeba a díky tomu šetříte náklady a následně zvyšujete výnos sklizených plodin.

Pro nový Rapid byla vyvinuta nová bezúdržbová ložiska, díky kterým se sníží neproduktivní časy. Již žádné mazání ložisek disků, ložiska jsou masivnější a především mají velice dlouhou životnost. Náklady na jejich údržbu tak téměř nulové.

Stejně jako u modelů Tempo, či Rapid RDA je již možno ovládat tento stroj pomocí iPadu nebo na ISOBUS terminálu v traktoru. Je tak možné jednoduše kalibrovat mimo kabinu traktoru, nastavovat výsevek během jízdy, vypínat stroj na souvratích pomocí GPS a nastavovat další parametry jednoduše pomocí příjemného uživatelského rozhraní.

Jako jediný výrobce na trhu nabízí Väderstad hydraulicky nastavitelné zavlačovače. Jejich přítlak jednoduše nastavíte pomocí hydraulického okruhu z traktoru. To je velice výhodné v případě, že je nutné nastavit vyšší přítlak například na souvratích a podobně.

Pouhým otočením páky lze jednoduše vypnout polovinu stroje bez nutnosti dalšího nastavení. Tato funkce je velkou výhodou na nepravidelných polích, kde je potřeba vypínat polovinu stroje častěji. Šetří se tak osivo a tím i náklady.

Severská volba

Nový Spirit 600C Nordic je vybaven jednodiskovou botkou pro přesné umístění hnojiva i na těžkých jílovitých půdách v meziřádkové vzdálenosti 250 .. Osivo je umístěno s velkou přesností díky známým V diskům v meziřádkové vzdálenosti 125 milimetrů. Hnojivo je tak uloženo vždy ob řádek. Disky zakrývající hnojivo ve správné hloubce bez poškození seťového lůžka jsou výhodou při jarním setí v oblastech s brzkým začátkem sezóny.

Disky hladce proniknou pod seťové lůžko a umístí hnojivo s velkou přesností v požadované hloubce mezi řádky, aniž by docházelo k poškození lůžka. Stroj je také vybaven smykem CrossBoard Heavy, který je umístěn před botkami na hnojivo.Nezávisle je možné nastavit hloubku umístění hnojiva a úhel, pod kterým smyk pracuje pomocí hydraulického ovládání přímo z kabiny traktoru.

„V posledních letech byl velký požadavek po lehké secí kombinaci s pracovním záběrem šest metrů, která je schopna přesně zasít, umístit hnojivo a nevyžadující silný tažný prostředek. Spirit 600C Nordic přesně splňuje tyto požadavky," řekl výrobní ředitel Berndt Martensson.

Spirit Nordic je vyráběn v šestimetrovém pracovním záběru a do zásobníku se vejde 5000 litrů osiva hnojiva, přičemž poměr obou se mění prostřednictvím nastavitelné přepážky. Secí stroj je vybaven load-sensing hydraulikou s aktivním přítlakem botek. K přesnosti práce na svažitých polích přispívá hydraulický přítlak znamenáků.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info