agromachinery

zemědělský portál

Zpět

Pro extrémní práci

Přidáno: 2. 9. 2014 07:24:53 Počet shlédnutí: 841

02 Září 2014

Již v roce 1977 prezentovala firma Krone poprvé lisy na válcové balíky s příčkovými dopravníky - robustní technikou, která je známá úspěšným užíváním ve ztížených podmínkách. U nové konstrukční řady Comprima X-treme se na ni firma Krone zaměřila znovu a předvedla lis určený do nejextrémnějších podmínek, jaké mohou v některých regionech na světě nastat (např. extrémně mokrá senáž).

Pro extrémní práci

 

 

 

Vyšší výkonnosti dosáhla firma Krone zvýšením otáček v oblasti sběrače, řezacího rotoru a zařízení NovoGrip. Kromě toho byly zesíleny mnohé další komponenty, které zajišťují přenos namáhání i za nejtěžších podmínek. Navíc může lis Comprima X-treme balit jak do fólie, tak i do sítě, takže je to stroj pro mimořádně náročné využití.

Záběr sběrače činí 2150 mm. Průměr prstů se zvýšil z 5,5 mm na 6,0 mm. Kvůli perfektní stabilitě i za vyšší rychlosti jízdy došlo k zesílení sběrače v oblasti boků. Nová Comprima řady X-treme je sériově vybavena urovnávacím válcem a optimalizovaným usměrňovacím plechem. Také tyto vlastnosti snižují riziko ucpávání a jsou zárukou vysoké průchodnosti. O kontinuální přísun píce od sběrače do lisovací komory se stará řezací rotor, který protahuje píci mezi 17 noži ( dva prsty rotoru na nůž). Vzdálenost nožů lze nastavit na 64 mm resp. 128 mm. Ve verzi X-treme je robustnější i osvědčený příčkový dopravník NovoGrip, který má u varianty s pevnou komorou šířku nosných pásů 147 mm (z původních 115 mm), a u variabilních strojů má 115 mm (z původních 90 mm). Kromě toho je použita vyšší jakostní třída oceli u držáků příček a byly zesíleny šrouby spojující pásy a příčky.

Jak vlastně pracuje NovoGrip? V lisovací  komoře jsou vlevo a vpravo nekonečné gumotextilní pásy a na nich jsou přišroubované jednotlivé příčky. Tak je vytvořen vlastní příčkový dopravník. Jakmile se píce dostane do lisovací komory, zachytí ji příčky. Píce se začne otáčet a formuje se válcový balík. U lisů s pevnou komorou nemá jádro balíku  na začátku procesu otáčení válcový tvar. Valchovací efekt přispívá v počáteční fázi k velmi vysoké komprimaci. Lisovaný materiál je mezi příčkami a vytváří zubový efekt. Tím se vytvářený balík otáčí za každých okolností. Nedochází zde ani ke tření mezi balíkem a orgány lisu, ani k jeho zastavení v komoře. Prokluz balíku a ztráty odrolem známé u jiných systémů jsou minimalizované. Spolehlivost tvorby kvalitního balíku je ve srovnání s válcovými nebo řemenovými systémy výrazně vyšší. Zubový efekt nedovolí prokluz balíku v komoře.

Různé velikosti

Lis s pevnou komorou Comprima F 125 XC X-treme umožňuje průměry balíků od 1,25 m do 1,35 m. Zvláštností je, že průměr balíku lze nastavit mechanicky na zádi v pěticentimetrových krocích. Šířka balíku je 1,20 m. U semivariabilního lisu Comprima F 155 XC X-treme se průměr balíku (1,25 až1,50 m) nastavuje manuálně pomocí dvou kolíků (vlevo a vpravo) v pěticentimetrových krocích. Kromě toho je u tohoto lisu k dispozici volitelné hydraulické napínací zařízení pro změnu velikosti balíku a hustoty balíků. Jeho velikost a komprimaci lze volit pohodlně z terminálu v kabině řidiče. Tento lis tak nabízí maximální flexibilitu při práci v senáži, seně i slámě.

Variabilní Comprima V 150 XC X-treme umožňuje průměry balíků od 1,00 do 1,50 m. U tohoto stroje lze lisovací tlak nastavit a měřit hydraulicky. Je tedy možné přizpůsobit tlak kdykoli jakýmkoli podmínkám. Navíc má řidič vždy kontrolu komprimace balíku, a to i bez elektroniky. Lisování a balení v jednom pracovním procesu – to umožňuje variabilní Comprima CV 150 XC X-treme a semivariabilní Comprima CF 155 XC X-treme. Kompaktní stroj CV umožňuje lisovat balíky o průměru od 1,00 do 1,50 m, varianta CF od 1,25 do 1,50 m.

Všechny variabilní stroje Comprima X-treme mají v sériovém provedení ústrojí pro tvorbu měkkého jádra. To znamená, že měkké jádro lze pomocí nastavení dorazové desky nastavit do tří různých poloh. Stroj lze tak bez komplikované elektroniky nebo mechaniky přizpůsobit jakékoli píci. Jak stroje CF tak i CV mají místo pro dvanáct náhradních rolí fólie. Vyjímání rolí je nyní ještě snazší, protože držáky se dají vyklopit na bok. Palubní hydraulika také odpovídá požadavkům praxe. Typy CF a CV mají palubní hydrauliku nezávislou na traktoru, která zaručuje správné množství oleje a správný tlak u všech hydraulických komponent. Také předávání balíku na balicí stůl  je přepracované. Tím se  zkrátily  prostoje při lisování a balení na poli. Krátká vzdálenost a uspořádání lisovací komory a balicího stolu umožňují předávání balíku vlastní vahou. Pokud by se balík v nerovném terénu na balicí stůl nedostal, pomůže zvedač balíků.

Všechny stroje X-treme mohou být vybaveny měřením vlhkosti. Kromě toho je pro konstrukční řady CF a CV k dispozici váha na balíky. Všechny typy stroje X-treme mají elektroniku Komfort spolupracující s ISOBUS. V případě potřeby je možné i vybavit lis terminálem CCI Isobus.

 

 

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info