agromachinery

zemědělský portál

Zpět

Traktor s formátem

Přidáno: 12. 9. 2014 20:09:16 Počet shlédnutí: 1577

12 Září 2014

Před pěti roky CLAAS představil novou řadu traktorů s názvem ELIOS 200. Šlo o lehký, kompaktní a mrštný stroj nabízející individuální řešení ve výkonové třídě do 88 koní. S uvedením nové generace těchto traktorů se výkon nejsilnějšího zástupce série ELIOS 200 šplhá na 103 koní. Přitom zůstává kompaktní velikostí. Množství volitelných možností z něj dělá skutečného chameleona pro každodenní využití.

Traktor s formátem

 

 

 

ELIOS 200 je vhodný pro použití při všech pracích, kdy jsou traktory tohoto výkonu omezeny svými rozměry, například při práci v úzkých nebo nízkých budovách, nebo na svažitých pozemcích, kde je jejich výhodou nízko položené těžiště díky snížené výšce na méně než 2,4 metru s kabinou. Výhodou je také výborná ovladatelnost s průměrem otáčení 3,73 metru. S novou modernizací se tak ELIOS stává mnohem kompaktnějším. Přední ramena a vývodový hřídel jsou integrovány do celkové konstrukce, takže vystupují vpřed jen o 24 centimetrů. Kromě toho, že má obsluha lepší výhled vpřed, lze rychleji připojit čelní nářadí, jako například žací jednotku, i na nerovném pozemku.

Kromě toho lze ELIOS 200 v některých zemích řídit pouze s řidičským průkazem platným pro osobní automobily, protože jeho celková hmotnost byla snížena na 3,5 tuny. Čelní nakladač, elektrohydraulický systém ovládání a přední vývodový hřídel zajistí traktoru extrémní přizpůsobivost. Díky tomu lze tyto traktory využívat při práci na farmách s chovem hospodářských zvířat nebo v rostlinné výrobě, při údržbě krajiny i na svažitých pozemcích, uvnitř budov i na čerstvém vzduchu. Tento traktor je i vhodnou volbou pro uživatele mimo zemědělství, jako jsou podniky komunálních služeb nebo zahradnictví.

Díky množství volitelných možností a kombinací výbavy si  každý uživatel může složit ELIOS podle svých potřeb. Například lze každý model dodat s kabinou nebo bezpečnostním rámem a kabinu s nebo bez střešního okna. Kromě toho jsou typy ELIOS 210, 220 a 230 k dispozici také bez pohonu přední nápravy.

Další volba se týká zadního vývodového hřídele. Budoucí majitel si může vybrat ze tří možností, 540 otáček za minutu, 540540E nebo 540/1000 otáček za minutu. K volitelným možnostem navíc patří závislá rychlost vývodového hřídele a přední PTO s 540E nebo 1000 otáček za minutu. Na všech modelech je vývodový hřídel ovládán hydraulicky. V případě, že je traktor vybaven převodovkou s reverzací pod zatížením, je dostupné elektrohydraulické ovládání PTO a pohonu všech čtyř kol, které jsou snadnou zapínány a vypínány pouhým stisknutím tlačítka.

Změněná pozice páky reverzace umožňuje její obsluhu nezávisle na pozici volantu. Celkově jsou k dispozici čtyři varianty převodovek. Pro stroje s pohonem zadní nápravy je k dispozici převodovka s dvanácti stupni vpřed i vzad s mechanickou reverzací a minimální pojezdovou rychlostí 1,5 km/h. Pro modely s pohonem všech kol je základem převodovka 24x24 s mechanickou reverzací a mechanickou redukcí nebo dvoustupňovým řazením pod zatížením TWINSHIFT. Pro zvýšení komfortu a rychlejší práci s čelním nakladačem nebo otáčení se na souvrati je ideální volbou převodovka 24x12 s reverzací pod zatížením a dvoustupňovým powershiftem. Převodovka pro traktory s pohonem všech kol umožní minimální pojezdovou rychlost 500 m/h díky standardním plazivým rychlostem.

Nový ELIOS je dostupný s výběrem dvou hydraulických systémů. Čerpadlo s průtokem 59 litrů za minutu je schopné obsloužit všechny hydraulické spotřebiče. V případě potřeby hydraulického pohonu a relativně rychlé reakce při práci s čelním nakladačem lze přidat další čerpadlo, kdy běžné čerpadlo je určeno pro systémy ovládání a další s kapacitou 26 litrů za minutu obsluhuje zadní závěs.

Čtyři elektronické ventily umožní využít více pracovního nářadí. Ty jsou ovládány dvěma překlápěcími ovladači joystickem ELECTROPILOT, který je určen především pro ovládání čelního nakladače. Všechny ventily mají regulaci průtočného množství a překlapěče navíc disponují časovou regulaci.

Proměnou prošel i vnitřek kabiny. Všechny hlavní ovládací prvky jsou snadněji dostupné a umístěné na pravostranné konzole. Přizpůsobit každému řidiči lze řídící sloupek s volantem a vpředu anjdeme další pracovní světla. Kromě toho lze traktory již při výrobě osadit čelním nakladačem.

ELIOS pracuje opravdu tiše díky čtyřválcovému motoru FPT o objemu 3,4 litru s dmychadlem, chladičem vzduchu. S navýšením výkonu CPM může nejsilnější model ELIOS 240 dosáhnout výkonu až 103 koní při práci s vývodovým hřídelem nebo při transportu a maximálního točivého momentu až 406 Nm.

Díky filtru pevných částic s automatickou regenerací nový ELIOS splňuje požadavky emisní normy IIB. Filtr je schován pod kapotou, takže řidiči nic nebrání ve výhledu z kabiny. S elektronicky ovládaným vysokotlakým vstřikováním disponuje ELIOS funkcí paměti otáček motoru, volitelnou možností je druhá paměť. Díky tomu lze nastavit přesné otáčky motoru pouhým stiskem tlačítka.

 

 

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info