agromachinery

zemědělský portál

Zpět

Větší výkon s méně koni

Přidáno: 10. 7. 2015 21:34:15 Počet shlédnutí: 741

10 Červenec 2015

Nový secí stroj Kuhn ESPRO byl vyvinut s cílem zvýšit výkonnost setí. V tomto pojetí ale vyšší pracovní rychlost neznamená zvýšení požadavek na tažný výkon. Šestimetrový secí stroj může pracovat při rychlosti 13 kilometrů v hodině s traktorem s výkonem kolem 200 koní. To představuje požadavek méně než 35 koní na metr záběru.

Větší výkon s méně koni

V přední části stroje ESPRO jsou dvě řady pracovních disků, které narušují a promíchávají půdu a zabezpečí zapravení rostlinných zbytků. Talíře o průměru 460 milimetrů pomáhají k lepšímu zapravení a jejich konkávní tvar umožní vysokou výkonnost i v těžkých půdách.

Kontakt semena s půdou a rovnoměrná hloubka setí jsou základní podmínkou rovnoměrného vzcházení a každé plodiny. NA secím stroji ESPRO najdeme řadu přítlačných kol umístěných ve středu stroje, přičemž každá z pneumatik konsoliduje půdu pro dvě secí botky. Tato kola jsou střídavě uložena, čímž se předchází hrnutí půdy a snižuje se potřeba tažné síly. Jejich průměr 900 milimetrů snižuje valivý odpor v porovnání s menšími koly a šířka 215 milimetrů s 85milimetrovou mezerou mezi koly zlepší jízdní vlastnosti. Pneumatiky jsou speciálně konstruované a vyráběné pro společnost Kuhn tak, aby vytvářely čtvercový profil, který zajistí konsolidaci po celé šíři. Ostrý a hluboký vzorek pomáhá k dalšímu rozdrolení hrud a k vytvoření jemné struktury povrchu.

ESPRO je vybaveno secí lištou CROSSFLEX, která zajistí stálou pracovní hloubku za všech podmínek a při různých pracovních rychlostech. Tato lišta je tvořena secími botkami uchycenými na polyuretanových blocích, které jsou bezpečně připevněny ke speciálně tvarované trubce. Secí botka se pohybuje v závislosti na povrchu půdy nahoru a dolů a tyto polyuretanové bloky působí jako čtyři malé pružiny, protože jsou k trubce pevně uchyceny. Secí botka se tak rychle a přesně vrátí do původní pozice, a tak se dosáhne přesné výsevní hloubky na celém poli i při rychlejší pracovní rychlosti. Systém CROSSFLEX využívá stejné dvojdiskové botky jako secí lišta SEEDFLEX.

Stroj ESPRO je kompatibilní ISOBUS a je dostupný s terminálem CCI200 (ISOBUS kompatibilní) nebo VT50 (nekompatibilní). Volitelnou možností je také ovládací joystik. Bez ohledu na zvolený terminál obsluha snadno ovládá rozhraní pomocí kombinace dotykové obrazovky a funkčních tlačítek. Pro usnadnění práce na souvrati je secí stroj vybaven režimem práce na souvrati, který se zapne stiskem jediného tlačítka. Pracovní prvky jsou postupně zvedány tak, jak stroj přejíždí přes stanovenou hranici. Dávkovací jednotka je zastavena při zvednutí předního nářadí, takže veškeré osivo v semenovodech je umístěno do půdy předtím, než se zvednou secí botky. Nedochází tak k vypadávání osiva na povrch pole. Při opětovném najetí do brázdy proběhne proces opačně. Snadná je kalibrace výsevního množství, zabere méně než pět minut.

Pracovní hloubka předních disků, výsevní hloubka a přítlak secích botek se nastavuje pomocí snadno přístupných podložek na hydraulických válcích. Při seřizování stroje není potřebné žádné nářadí.

Dalším cílem při konstrukci tohoto secího stroje bylo usnadnění údržby a zvýšení spolehlivosti v průběhu celé sezóny. Přední pracovní a výsevní disky jsou uloženy v bezúdržbových ložiskách. Kromě toho se minimalizoval počet otočných bodů a pohyblivých sekcí, které vyžadují zvýšenou pozornost. Volitelnou možností jsou kypřiče stop traktoru, přední přítlačná kola, znamenáky a hydraulické nebo pneumatické brzdy.

Třímetrový model ESPRO 3000 a šestimetrová ESPRO 6000 R bude v omezeném množství dostupný od tohoto léta. Další typy a pracovní šířky budou následovat.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info