agromachinery

zemědělský portál

Zpět

Vylepšený Claas Xerion

Přidáno: 10. 8. 2014 09:00:24 Počet shlédnutí: 1528

10 Srpen 2014

Claas představil nový traktor XERION, nejsilnější traktor s plynulou převodovkou. Stroj s výkonem přesahujícím 500 koní získal nový motor, vzhled, více komfortu a nově bude k dispozici v modelech s označením XERION 4000, 4500 a 5000. Tato série se pevně usadila v rostlinné výrobě a při použití ve speciálních aplikacích. Hlavní roli v uplatnění má nadále použití při zpracování půdy a aplikaci digestátu a kejdy. Hodí se ale také pro dusání siláže a spojení se štěpkovači a mulčovači.

Vylepšený Claas Xerion

U traktorů zůstává nezměněn koncept, kdy jsou zachovány tři možnosti konstrukce TRAC (kabina napevno uprostřed), TRAC VC (otočná kabina) a SADDLE TRACTRAC (kabina napevno vpředu). Čtyři stejná kola na řízených nápravách mají průměr až 2,16 metru, výkon dosahuje až 530 koní a maximální pojezdová rychlost činí 50 kilometrů v hodině.
Výsledkem nejnovějšího vývoje je šestiválcový motor Mercedes Benz. Ten využívá katalytický konvertor SCR. Motory s vysokotlakým vstřikováním dosahují maximálního točivého momentu při nízkých otáčkách 1450 až 1500 za minutu. To je základní přínos pro uživatele, kteří pracují s nízkou spotřebou paliva i při zpracování půdy. XERION 4000 má motor OM 470 LA s objemem jedenáct litrů. Dva větší modely jsou poháněny motory OM 471 LA s objemem třináct litrů.
CLAAS nabízí traktory XERION s dvěma druhy plynulých převodovek, ZF Eccom 4.5 a Eccom 5.0, přičemž každá z nich má jiné funkce. Eccom 4.5 pokrývá množství základních funkcí na modelech TRAC a TRAC VC. Zabezpečí plný výkon pro pojezd vpřed i vzad. Vývodový hřídel je součástí standardní výbavy a jako volitelná možnost je dodatečný hydraulický systém, který může poskytnout výkon až 90 kW.
Eccom 5.0 je úspornější varianta, která je o 700 kilogramů lehčí a podle volby je dodávána s nebo bez vývodového hřídele. Maximální rychlost vzad je omezena na 30 kilometrů v hodině. Tato převodovka je ideálním řešením pro práci varianty TRAC na poli. Na těchto verzích je dostupná jako volitelná výbava, standardem je pro SADDLE TRAC 4000.
Dalším novým rysem série XERION jsou šroubované rámy. Zvýšila se tím nosnost podvozku, který tak může nést větší zásobníky kejdy nebo táhnout těžší nářadí. Zlepšila se také viditelnost z traktoru, ačkoli se nezměnily jeho vnější rozměry. Vděčí tomu přemístění výfuku, který je místo klasické pozice uchycen vpravo pod kabinou.
Pro zákazníky požadující větší jízdní komfort je určen další nově vyvinutý prvek. CLAAS nabízí nové modely ve variantách TRAC a TRAC VC s poloaktivním odpružením kabiny. V závislosti na jízdních podmínkách je ovládána tuhost tlumičů, což zlepšuje jízdní pohodu. Přímo z kabiny lze zvolit tři úrovně podle pracovního nasazení. Tvrdé například pro jízdu na silnici, měkké pro práci na poli a uzamčené při speciálním nasazení například při štěpkování. Dalším malým, ale důležitým detailem je, že jsou XERIONy dodávány s ergonomickými pedály.
Nový vývoj v systému EASY (efficient agriculture systems) demonstruje odbornost CLAAS v elektronice. K ovládacímu terminálu CEBIS je přidána páka ovládání pojezdové rychlosti CMOTION, kompatibilita ISOBUS a spolejí TELEMATICS. Tím XERION splňuje veškeré požadavky na práci pomocí speciálních řídících systémů a je i připraven na další vývoj komunikace mezi traktorem a nářadím.
Vývoj tohoto systému neustrnul a nyní je k dispozici i samostatná webová stránka. Ta přináší dva nové prvky, sofistikovaný design a intuitivní přenos v rámci telematiky, který se snadno ovládá. Uživatel tak má rychlejší přístup k podrobným informacím o jednotlivých pracích. Lze také zobrazit důležitá data a spočítat hlavní hodnoty. Nová stránka také nabízí návštěvníkovi větší množství funkcí, z nichž nejdůležitější jsou APDI a TONI:
APDI (automatic process data interpretation) automaticky přenáší zvolené pracovní údaje ze stroje na telepatický server. Řidič vůbec nemusí do výpočtů zasahovat. Server data připraví, takže mohou být znovu vyvolána a využita pro různé účely, jako je třeba nahrání do kancelářského počítače, spočítání nákladů nebo plánování úkonů, případně vytváření faktur.
TONI (telematics on implement) umožňuje uživateli nahrávat, analyzovat a optimalizovat pracovní údaje získané z traktoru a připojeného nářadí. Zemědělci nebo poskytovatelé služeb pouze potřebují ISOBUS kompatibilní nářadí a traktor vybavený telematikou.
V budoucnu bude možné využít systém CLAAS TELEMATICS i v terénu. CLAAS vyvinul aplikaci, která pracuje na chytrých telefonech se systémem iOS nebo Android. V základu tento program pracuje stejně jako webová stránka. Je volně přístupný všem zákazníkům CLAAS, kteří využívají telematiku a demo verze je přístupná všem zájemcům, kteří chtějí poznat funkce telematiky.
CLAAS si připravil i novinky v systému ovládání a připravil dva nové ovládací terminály. Nový S7 je nástupce ovládací obrazovky S3 a v budoucnu bude použit jako standard pro všechny systémy řízení CLAAS. Nový S10 se vyznačuje množstvím doplňkových funkcí. Oba využívají buď technologii řízení pomocí hydraulických ventilů nebo volantu GPS PILOT FLEX. Terminály podporují všechny režimy, které CLAAS v těchto systémech nabízí. Standardní dvoufrekvenční přijímač různých korekčních signálů od EGNOSu po RTK je integrován přímo do zařízení. Znamená to, že při změně není nutné přestavovat anténu. Oba pracují se signály EGNOS, OMNISTAR, BASELINE a RTK a v případě potřeby může být aktivován i GLONASS.
Uživatelé, kteří chtějí využívat terminál pouze pro automatické řízení, si zvolí sedmipalcový terminál. Ten využívá nejnovější technologie a je nejlepší volbou pro základní využití. Pokud ale chtějí dodatečné funkce, lze si zvolit typ S10 s dotykovou obrazovkou o velikosti 10,4 palce. Na té se zobrazují jednotlivé aplikační obrazovky. Současně lze zobrazit například celoplošný obraz z jedné kamery, tři obrazy různých aplikací nebo zobrazovat současně přenos od všech čtyř kamer.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info