agromachinery

zemědělský portál

Zpět

Žací lišta Claas Max Cut

Přidáno: 7. 10. 2014 21:04:32 Počet shlédnutí: 1321

07 Říjen 2014

Na začátku července německý výrobce zemědělské techniky CLAAS představil novinářům z celého světa nový moderní provoz na výrobu strojů na sklizeň pícnin. A jednou z prvních konstrukčních novinek je kompletně přepracovaný vál žacích strojů MAX CUT, který zaujme jedinečným celkovým konceptem.

Žací lišta Claas Max Cut

 

 

 

Opěrný rám je vyroben z jednoho kusu, což zaručuje maximální pevnost. Díky tvarování do zvlněného povrchu bylo možné použít i nový koncept pohonu, který využívá výhod satelitního pohonu.

Díky zvlněnému rámu lze žací disky umístit níže a extrémně vpředu. Ve spojení s nově tvarovanými adaptéry se tak zvětšila řezná plocha a zabezpečí se tak vyšší kvalita sečení. Nové adaptéry mají rozdílnou geometrii, která je optimalizována pro pohyb dvojice nožů. Ty jsou jištěny pomocí střižného šroubu a jsou zvláště tvrzeny pro maximální pevnost.

S principem šrouby místo svárů získal MAX CUT zvláště vysokou torzní přizpůsobivost díky speciálnímu zpracování šroubů. Ve srovnání se svářeným spojem se dosáhne pozitivních výsledků pevnosti, protože v materiálu nevznikají namáhané oblasti způsobené zahříváním hmoty.

Zvláště široké plazy s efektem spoileru odvádějí prach a příměsi dozadu a zaručují čisté strniště. Zvyšují rovněž možnost přítlaku, chrání pozemek a předcházejí otěru. Pro sklizeň biomasy ale i dalších vhodných plodin jsou volitelnou možností dvojnásobně silné plazy, které zabezpečí vyšší strniště.

Pohon nové lišty MAX CUT je zkonstruován tak, že může pracovat již při 850 otáčkách vývodového hřídele za minutu. Tím se sníží spotřeba paliva až o dvacet procent. Při setkání s překážkou je pohon chráněn ověřeným jištěním SAFETY LINK, kde jsou předem definovány body zlomu. Žací disk je v modulu uchycen pomocí šroubu a nemůže odletět. Celý modul může být snadno vyměněn a žací jednotka se tak rychle vrátí do pracovního procesu. Nekomplikovaná je i výměna nožů díky časem prověřenému systému jejich výměny. Žací lišta je mazána celoživotní náplní maziva.

Novou lištou MAX CUT a celkem 28 novými modely od nesených se záběrem 2,6 metru přes velkoplošné žací stroje se záběry až 9,1 metru až po možnost jejich kombinace CLAAS vstupuje do nové dimenze žacích strojů.

Nástupci osvědčených strojů DISCO CONTOUR byly kompletně přepracováni a na první pohled je patrná jejich nová konstrukce. Přepracováno nebo vylepšeno bylo množství detailů podle požadavků a připomínek jejich uživatelů. Nová série DISCO tak bude dostupná ve verzích TREND, CONTOUR, BUSINESS, AUTOSWATHER a DUO, které se liší ve stylu obsluhy a ve výbavě.

S modely DISCO 8500 TREND a DISCO 9200 TREND s pracovními záběry 8,1  a 9,1 metru CLAAS nabízí dva základní modely, které nevyžadují vysokou tažnou sílu, snadno se ovládají a jsou určeny pro středně velké zemědělce. Ze série CONTOUR s celkem šesti modely jsou na trh uváděny dva typy DISCO 8500 s pracovním záběrem 8,1/8,3 metru a DISCO 9200 se šířkou 8,9/9,1 metru. Dvě žací kombinace DISCO 9200 BUSINESS a 9200 C BUSINESS jsou v nabídce pro velké zemědělské podniky a poskytovatele služeb. DISCO 9200 je dostupná také ve verzi AUTOSWATHER se skládáním posečené hmoty do jednoho řádku. A konečně velkoplošná DISCO 9400 C DUO je verzí pro práci s traktorem s otočným řízením.

Vedle velkoplošných žacích strojích prošly kompletní obměnou i vzadu nesené a návěsné žací stroje. Celkem je dostupných deset vzadu nesených lišt CONTOUR od typu 2800 s pracovním záběrem 2,6 metru až po typ 4000 se šířkou 3,8 metru. V závislosti na modelu je lze volitelně vybavit prstovým nebo válcovým kondicionérem. Určeny jsou hlavně pro menší a středně velké zemědělské podniky.

Nové drobnosti, jako třeba hydraulický transportní zámek zajistí, že i nejmenší typy nabízejí vysokou úroveň komfortu. Najdeme zde i nový parkovací podstavec, takže lze lištu bezpečně odstavit transportní i parkovací poloze, takže ušetříme prostor. V případě, že si zákazník vybere volitelnou možnost parkovacího podstavce s doplňkovými válci, může lištu snadno přemisťovat s vynaložením minimální síly.

V nabídce je šest návěsných typů DISCO 3200 TC/TC AS/TRC, 3600 TC/TRC a 4000 TC, které mohou posekat od tří do 3,8 metru porostu. Na lištách se záběrem do 3,4 metru je dostupná volitelná středová oj, kterou lze nastavit bez použití nářadí a snadno se upraví její pozice v závislosti na šířce traktoru. DISCO 3200 TC je také vybavena dopravníkem, který umožní ukládat dva řádky do jednoho.

Jak jsme psali v úvodu, od roku 2015 budou všechny žací stroje CLAAS osazeny novou lištou MAX CUT. Na nových modelech najdeme už z předchozích strojů CONTOUR známý hydropneumatický systém odpružení ACTIVE FLOAT. S ověřeným systémem lze měnit přítlak lišty přímo ze sedadla řidiče a nastavit jej tak podle okamžitých podmínek. Žací stroje ve verzích BUSINESS, AUTOSWATHER a DUO jsou ovládány prostřednictvím komfortního hydraulického systému load sensing. Existuje také možnost aktivního ovládání přítlaku pomocí terminálu ISOBUS.

Kvůli předcházení poškození nárazem jsou modely TREND a CONTOUR chráněny mechanickou pojistkou. Při její aktivaci se celá jednotka vyklopí směrem vzad a mírně nadzdvihne, aby se překážce vyhnula. Pro pokračování v práci je nutné zastavit, lištu vrátit do původní polohy a pojistka je opět aktivní. Na verzích BUSINESS, AUTOSWATHER a DUO je standardně použita hydraulická pojistka. Ta umožní stejný pohyb při najetí na překážku, ale poté se lišta automaticky vrátí do pracovní pozice bez zastavování.

Důležitým rozdílem mezi jednotlivými verzemi modelů DISCO je v jejich obsluze. Jednodušší žací jednotky TREND jsou ovládány pomocí traktoru bez ovládacího terminálu a mohou spolupracovat se souvraťovým řízením traktoru. Volitelná funkce individuálního zvedání je řízena pomocí ventilu, který umožňuje přednastavit žací lištu.

Ve verzi CONTOUR jsou stroje ovládány pomocí kontrolního zařízení traktoru. Předvolba je umožněna využitím ovládacího panelu OPERATOR nebo pomocí terminálu ISOBUS. Varianty BUSINESS a DUO jsou kompletně ovládány load sensing hydraulikou a řídícím terminálem OPERATOR nebo COMMUNICATOR II a jsou kompatibilní se systémem ISOBUS. TO znamená, že lze zadat různé funkce pomocí funkčních tlačítek na ovládací páce traktoru. A onenčně verze AUTOSWATHER je řízena pomocí terminálu COMMUNICATOR II a je také plně kompatibilní s ISOBUS technologií.

Nové žací lišty nabízejí množství novinek, které usnadní každodenní práci. Připojení a odpojení je podstatně vylepšeno díky množství drobností, jako je například oko spodního závěsu, hydraulické spojce Kennfix a optimálnímu přístupu k hnacímu hřídeli. Na veri AUTOSWATHER je volitelnou možností centrální mazací systém.

 

 

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info