agromachinery

zemědělský portál

Zpět

Zetor Forterra HD

Přidáno: 7. 8. 2014 18:19:33 Počet shlédnutí: 1560

07 Srpen 2014

Brněnský výrobce traktorů Zetor představil nejsilnější stroj této značky nesoucí označení Forterra 150 HD. Jde o první vlaštovku dalšího vývoje, kdy by se současná nabídka tří modelových řad měla do dvou let zvýšit na šest. Kromě rozšíření dalších typů v sérii Major, dojde k posunu výkonu oběma směry.

Zetor Forterra HD

Dočkáme se tak traktorů s výkony kolem 50 koní, ale také s hranicí až 200 koní. Snad konečně dojde i na již dlouho očekávanou Maxxteru, která ovšem po letech zkoušení a oddalování uvedení na trh bude muset projít podstatnou modernizací pro splnění aktuálních požadavků.

Tradiční český výrobce zemědělské techniky rozšiřil svoji řadu moderních traktorů o nový model s označením Forterra HD. Ten posouvá Zetor do výkonové kategorie 150 koňských sil. Přináší také hned několik konstrukčních vylepšení, která navazují na technologická řešení modelu Forterra HSX, a dále je posouvají jak z hlediska výkonnosti a bezpečnosti i z hlediska komfortu.

Mezi hlavní technické novinky u modelu Forterra HD patří širší rozvor kol, který se zvětšil oproti modelu Forterra HSX o 130 mm na 2 720 mm, a umožňuje tak ještě lepší stabilitu traktoru.

Významnou modernizaci zaznamenal také motor traktoru, u kterého je upravena hlava válců se čtyřventilovou technologií. Motor se rovněž vyznačuje vysokým stupněm převýšení točivého momentu 35 %, výbornou startovatelností i za teplotně nepříznivých podmínek a vysokou životností až 8000 motohodin.

Velká pozornost byla u Forterry HD věnována hluku a vibracím. Ten vedl ke konstrukčním řešením, která dávají předpoklad dosažení hladiny hluku na hranici 74 dB. Kabina traktoru je doplněna také o nové kombinované podlahoviny s výrazným omezením přenosu hluku a vibrací na pracovišti řidiče.

„Naším cílem je neustále zvyšovat užitnou hodnotu traktorů Zetor a nový model Forterra HD jako jeden z projektů je toho příkladem. Nepůjde jen o většího bratra stávajícího modelu Zetor Forterra HSX, ale o zcela samostatný model v naší nabídce. Zároveň tímto modelem rozšíříme naši nabídku z hlediska výkonu, neboť Forterra HD bude k dispozici i v kategorii 150 koňských sil," řekl David Kollhammer, manažer vedení projektů společnosti.

Nejprve k zákazníkům zamíří model Forterra HD ve výkonových kategoriích 130 a 140 koňských sil. Očekávaný termín zahájení sériové výroby tohoto traktoru je plánován na konec prvního pololetí 2014.

Zetor Forterra HD disponuje rovněž několika novými konstrukčními prvky v rámci výklopné kapotáže i bezpečnostní kabiny. Mezi ně patří například oddělené hlavní světlomety, a to dálkové a tlumené s čirou optikou a také světlomety orební.

Dalšími technickými vylepšeními Zetoru Forterra HD jsou například přední hnaná náprava se 100% uzávěrkou, přídavný čtyřsekční rozvaděč hydrauliky s elektrohydraulickým ovládáním, přídavný dvousekční rozvaděč pro přední tříbodový závěs a přední vývody, nově zpracovaný pravý multifunkční ovládací panel v kabině, která může být odpružena.

Sepnutí spojky PTO je u modelu Forterra HD nově řešeno zpětnovazebně řízeným rozběhem (teoretická křivka rozběhu má trvání necelé tři sekundy). U traktoru byla rovněž zesílena skříň rozvodovky a rozšířila se náprava. Traktor tak snese větší zátěž na tříbodovém závěsu. Hmotnost traktoru byla ve srovnání s modelem Forterra HSX snížena o 30 kg (ze 4 850 kg u Forterry HSX na 4 820 kg). Na přání je možné traktor vybavit například čerpadlem s výkonem 120 l/min s proměnlivou dodávkou či odpruženou přední hnanou nápravou.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info